Pozor na plagiáty diagnostik Delphi

Podle odhadů distributora AUTODIAGNOSTIKA KLOC, s.r.o., vyplývajících z postupné analýzy trhu, se na území Ćeské republiky a Slovenska k březnu 2018 prodalo více než 6000 plagiátů diagnostických systémů Delphi, Autocom nebo Würth WOW. Čeští a slovenští prodejci čínských klonů způsobili finanční škodu nejméně 234 mil. Kč bez DPH, vyjádřeno v maloobchodních cenách. Sami si tak přišli na nezdaněných cca 20 mil. Kč. Celková ztráta nepředstavuje pouze astronomické finanční ztráty pro výrobce a distributory originálních zařízení, ale i zdeformované představy uživatelů klonů o skutečných kvalitách a schopnostech diagnostického systému Delphi DS.

Porovnejte originál Delphi vs. klon Delphi

Připravili jsem pro Vás srovnání klonu s originálním zařízením, ve kterém jsme se zaměřili na jednotlivé části hardware a software počínaje zpracováním konektoru OBD přes tělo přístroje až k ovládacímu programu. Účelem porovnání je detailní srovnání odlišností a neshod klonu proti originální výrobě.

Konektor OBD

Červený plast koncovky OBD je opatřen plechovou pojistkou, která je zapuštěna do černého tělesa OBD. Aretační výstupky červené koncovky, která zajišťuje plechovou pojistku shora obsahuje viditelné plochy, klon obsahuje pouze viditelnou konturu vzniklou nepřesností výroby.

Také přisvětlovací dioda je po celém obvodu opatřena kompletní červenou objímkou. Klon obsahuje pouze obrys původní červené objímky, ale v černé barvě.

Při detailním pohledu kolmo proti ocelovým konektorům je v prostoru pod konektory v originálu viditelné kompletní zpracování zadní části konektoru, v případě klonu je prostor zalitý černou hmotou.

Kabelový svazek diagnostiky

Originální svazek neobsahuje žádný potisk s informací o kapacitě vodiče či proudových hodnotách, klon obsahuje popis: JIADATAI AWM 300W 80 C. Svazek je do přístroje připojen prostřednictvím Hd D-Sub 26-ti pólového konektoru. U originálu je možné poškozený kabel vyměnit. U klonu nikoliv, protože není možné díl objednat. U klonu je izolace propojovacího kabelového svazku vyrobena z méně odolného PVC s tendencí k lámání v prostředí s nižší okolní teplotou (0°C a méně).

Na kabelovém vedení originálního zařízení je nasazeno pouzdro pro hardwarový USB dongle s poutky pro snadné přichycení ke kabelovému svazku.

Tělo diagnostiky

Čelní pohled na tělo diagnostiky nevykazuje na plastové části žádné zásadní odlišnosti mimo plechové části. Originál je opatřen hliníkovým plechem s eloxovanou úpravou (jemně narušená struktura povrchu působící drsně), součástí je lakovaný nápis Delphi (nejedná se o samolepku). Při detailním pohledu do otvoru plechové části je polymer vnitřního plexi opatřen drobnými vroubky.

U klonu není kovová část z hliníku, ale z lakovaného plechu bez potisku. Ke klonu je dodávána papírová samolepka. Polymer v prostoru plechových otvorů je hladký. Pokud můžete porovnat s originálním zařízením, pak si rozdílu všimnete okamžitě, pouhým držením zařízení v ruce.

Spodní část originálního zařízení je tvořena červeným polymerem s měkkou strukturou, prostřední tlačítko REC jde pohodlně bez odporu zmáčknout. Okolo nápisu REC je při bližším pohledu viditelná drážka cca 2 mm čtvercového tvaru . U klonu je na spodní části použitý velmi tvrdý plast, který je pro použití tlačítka REC problematické zmáčknout. Drážka čtvercového tvaru je pouze jemně naznačena (hloubka max. 1 mm). Okraje krytu konektoru jsou velmi nepřesně provedené, nedrží v konečné poloze.

Rozdíl také naleznete v samotné hmotnosti. Originální diagnostické zařízení váží 485g, plagiát 445g. Rozdíl hmotnosti je zapříčiněn chybějícími komponenty pro Bluetooth a Flight recorder.

 

Identifikační štítek

Na výrobním štítku originálního přístroje je uvedeno několik důležitých identifikačních znaků. Nejdůležitějším je holografická známka s označením pravosti.

Dalším důležitým identifikačním znakem je šestimístné sériové číslo (Serial no.) začínající např. číslem „3“. Čínský plagiát má sériové číslo „100251“. Vedle sériového čísla je vždy uvedena verze revize HW. Dále jsou uvedena identifikační čísla FCC ID (identifikace v rámci Federální komunikační komise) a IC pro identifikaci licencovaného bezdrátového zařízení.

Nechybí ani označení platného prohlášení o shodě CE a ekologické likvidaci. V neposlední řadě je na originálním štítku uvedeno „Made in Sweden“, nikoliv „Made in China“.

Komunikační Hardware

Plagiát je osazen nekvalitními komponenty pochybné kvality či klony samotných součástek. Řada součástek zcela chybí. Základní deska originálního HW je tvořena vícevrstvou technologií (6). Klon musel být rozdělen do dvou desek plošných spojů a zároveň přepracován. Plagiát se více přehřívá a snadno tak dochází k problémům při komunikaci. Originální Dephi DS150E disponuje plnou Bluetooth konektivitou s bezproblémovým párováním a dostatečným dosahem. Čínské plagiáty Bluetooth nemají nebo bývá spojení s PC problematické.

Plagiát je vybaven falešným slotem pro paměťovou kartu typu MicroSD. Z tohoto důvodu v plagiátech nefunguje funkce rekordéru resp. Flight recorderu. Naopak originální zařízení disponuje funkcí Flight recorderu a součástí dodávky je integrovaná karta MicroSD pro potřeby záznamu.

HW USB klíč a aktivace

Licence diagnostického software Delphi je vázána na HW klíč (USB Security Dongle), díky kterému se stává licence dobře zabezpečenou a přenositelnou. HW klíč je registrován přímo na kupujícího. Klon není opatřen bezpečnostním klíčem USB a pro svou aktivaci vyžaduje mnohdy krkolomné postupy. Díky modernizovanému zabezpečení se vývojářům podařilo vypořádat s čínskými cracky SW.

Aktivace licence u originálního SW probíhá zcela automaticky a online. Instalaci zvládne i méně zkušený uživatel. Vše je přehledné a rychlé.

Verze diagnostického Software

Oproti pirátské verzi software, která je mnohem starší než prodejci klonů deklarují (ver. 2.13.3), umí originální DS150E diagnostikovat o více než 2 000 vozidlových systémů napříč 68. značkami osobních vozů a 73. nákladních. Rozdíl je natolik zásadní, že po softwarové stránce nelze klon s originálem srovnávat. Klonovaná diagnostická hlava je po hardwarové stránce výrazně odlišná a v mnoha případech není schopna provádět identifikace jednotek a diagnostické testy tak jako originální hlava ve stejné, byť staré i cracklé verzi.

parallax background

Proč vyměnit klon za originální produkt?

Objemné prodeje a plošné vybavení klony českých a slovenských autoservisů způsobilo, že v podstatě všichni mechanici, spoléhající se na plagiáty, jsou na stejné technologické úrovni. Zejména mechanici, používající pouze klon Delphi/Autocom/WoW, nedokáží víc než ostatní. Ušetřili, protože chtěli získat něco za nic a ve finále dnes vlastní zastaralý SW a nejsou schopni řešit čím dál více problémů.

parallax background

Vyžádejte si podrobný produktový list o Delphi DS150E

Ctíme Vaše osobní údaje a nesdílíme je s třetími stranami, ani je nespojujeme s jinými zdroji dat. Vaše osobní údaje zůstanou uchovány na našich serverech a kdykoliv je můžeme na Vaši žádost odstranit. Podrobnosti Vám zašleme v potvrzovacím e-mailu.


    Pokud nemáte IČ, tak nás prosím kontaktujte na bezplatné lince +420 800 66 44 66 (bezplatné volání je umožněno i volajícím z SK).